GEFOS a.s.  
Laserové skenování - který skener vybrat?

Laserové skenování - který skener vybrat?

3D laserové skenování jako nástroj pro zachycení skutečnosti zažívá v posledních letech nebývalý rozvoj. Rychle a detailně zachycená skutečnost v kombinaci s jednoduchým sběrem dat se staly hlavními argumenty pro široké využívání této technologie. Jaké existují tedy druhy laserových skenerů a na co jsou vhodné ?

Laserové skenování pomocí statických skenerů

Začněme statickými laserovými skenery. Jedná se o nejrozšířenější typ skenerů, kdy je přístroj umístěn na stativu a data sbírá ve statické pozici. Bývá přesnější než ostatní typy skenerů, má velký dosah a výsledné mračno je nejkvalitnější. Avšak i v této kategorii můžeme rozlišit různé druhy. 

Pokud hledáte jednoduché a efektivní řešení pro vaše práce či menší zaměření a prioritou je pro vás snadná manipulace a rychlost skenování při zachování vysoké přesnosti, pak je ideálním řešením skener Leica BLK360.

Tento kompaktní skener se hodí zejména pro zaměření vnitřních prostor a menších staveb. Lze s ním měřit i venku menší objekty, hodí se skvěle na stavební zaměření a různé pasportizační práce. Díky kvalitním kamerám je vhodný i pro dokumentační činnost, kdy výsledkem laserového skenování je nejen barevné mračno bodů, ale i panoramatické snímky ve vysokém rozlišení. Skener je lehce přenositelný a má chlazení povrchem, tudíž mu nevadí ani prašné či jiné nepříjemné podmínky (specifikace IP54).

Prohlédnout skener Leica BLK360

Pokud hledáte velmi přesný výkonný skener pro široké uplatnění v mnoha oborech, pak je řešením pro Vás skener Leica RTC360.

Tento přístroj je vhodný na 90% všech aplikací. S dosahem 130 m a velkou přesností a rozlišením nasnímaného mračna můžete jak do provozů a technologií, tak k zaměřování detailů fasád, stavebních objektů a inženýrským pracím v tunelech či na stavbách. Vyniká zejména rychlostí (skenování 2 miliony bodů za vteřinu – 26 vteřin na stanovisku při rozlišení 12mm/10m) a mobilitou. I tak je poměrně malý, dá se přenášet spolu s příslušenstvím i stativem v batohu na zádech. Vizuální inerciální jednotka ve skeneru snímá pohyb skeneru, a pomůže vám správně orientovat jednotlivé skeny na sebe již v terénu, čímž odpadá práce v kanceláři.

Prohlédnout skener Leica RTC360

Provádíte-li velmi rozsáhlé a náročné skenovací projekty, kde vyžadujete tu nejvyšší přesnost a extrémně velký dosah skenování, pak je volbou laserové skenery Leica ScanStation P30/40/50.

Tyto skenery nabízí nejen extrémně velký dosah skenování (ScanStation P30: dosah až 120 m, ScanStation P40: dosah až 270 m, ScanStation P50: dosah více než 1 km (!), ale také nespornou kvalitou dat v celém rozsahu měření. Ta je dána nejlepší úhlovou přesností skeneru (8"), což znamená, že si data zachovávají přesnost v celém délkovém dosahu, tudíž si můžete být jistí, že i data na konci délkového spektra budou vysoce přesná.

Tyto robustní přístroje jsou určeny pro nejnáročnější projekty. Proto jsou také velmi odolné vůči okolnímu prostředí, kdy pracovní teplota začíná již od -20°C !

Prohlédnout skenery Leica ScanStation P30/40/50

 

Laserové skenování pomocí kinematických skenerů

Ruční laserové skenování je nejproduktivnější metoda měření. Uživatel si vezme do ruky ruční skener, což je obvykle malý a lehký přístroj, a po zapnutí během chůze zachycuje 3D prostor kolem sebe. Skener v reálném čase vypočítává svojí trajektorii, pořizuje snímky a skenuje přesné obarvené mračno bodů. Tato metoda měření je nejen velmi jednoduchá, ale také velmi rychlá a pružná. Výhoda mobilního skeneru se projeví také v případě výklenků a zakrytých prostor, do kterých mohu vejít se skenerem a připojit je tak již k hotovému mračnu. Tato vlastnost se nejvíce projeví v prostorech s mnoha malými místnostmi, kde by statický skener musel být mnohokrát přestavován pro dokonalé zachycení prostoru. Avšak v případě ručního skenování stačí nahlédnout se skenerem do každé místnosti, a prostor je v okamžiku zaměřen.    

Pokud hledáte způsob, jak co nejrychleji a nejjednodušeji zmapovat jakýkoliv prostor, pak je tu ruční skener Leica BLK2GO.

BLK2GO je bezdrátový a lehký, navržený pro zachycování reality za chůze, kdekoli se pohybujete. Od chvíle, kdy začnete skenovat, až do doby, než BLK2GO vypnete, všechny obrazové snímky a 3D data jsou vzájemně přesně zkombinována a uložena. Při skenování zaznamenává trajektorii vašeho pohybu v prostoru pomocí LiDARu a kamer, tudíž lokalizace trajektorie skeneru je maximálně spolehlivá. Data se ukládají do přístroje, kde jsou rovnou obarovávna pomocí kamer. Díky nim získáte jak obarvené mračno, tak panoramatické snímky okolí. Kontinuální skenování s vnitřní vyjímatelnou baterií, která vydrží 40-50 minut souvislého skenování. Výhoda mobilního skeneru Leica BLK2GO v tomto případě není jen v rychlosti měření, avšak i eliminaci stínů a zakrytých částí.  

Prohlédnout skener Leica BLK2GO

Podobně funguje i létající skener Leica BLK2FLYU tohoto scanneru jsou kamery, LIDAR a IMU jednotka doplňeny radary a RTK GNSS modulem, a vznikl tak první autonomní létající skener na světě! Ten zachycuje exteriéry budov, konstrukce a okolí a vytváří 3D mračna bodů během letu. BLK2FLY je navržen tak, aby byl snadno použitelný: pomocí několika jednoduchých klepnutí na tablet mohou uživatelé vypustit BLK2FLY tak, aby autonomně a bez zásahu uživatele skenoval těžko přístupné objekty, jako jsou exteriéry budov, střechy a fasády. Navíc je nově vybaven indoor funkcí pro skenování vnitřních prostor. Celý systém je navíc doplněn aktivním antikolizním systémem, takže scanner sám udržuje vzdálenost 2,5m od jakékoliv překážky. Tím se výrazně zvyšuje bezpečnost a rychlost při skenování ze vzduchu. Navíc díky snímání budov z blízka dostanete velmi kvalitní, přesné a celistvé mračno, které by ze země nebylo možné jiným způsobem získat.  

Prohlédnout skener Leica BLK2FLY

 

Laserové skenování pomocí mobilních systémů

Mobilní laserové skenování (někdy používáno též mobilní mapování) je metoda hromadného sběru dat na velkém území. Mobilní systémy jsou systémy často obsahující nejen laserový skener, ale často také GNSS přijímač, IMU jednotku, kamery či dalších senzory. Všechny tyto senzory zajišťují jednak bezproblémový sběr dat a panoramatických fotografií, stejně tak jako automatické a přesné pozicování skeneru pro přesný výpočet trajektorie.

Hledáte-li řešení, jak zmapovat velká území rychle a spolehlivě při zachování vysoké přesnosti, pak jsou zde systémy Leica Pegasus.

Leica Pegasus Backpack je skenovací “batoh“, vybavený laserovým skenerem, kamerami, IMU jednotkou a GNSS přijímačem. Uživatel si jen přístroj nasadí na záda, zapne měření a může začít mapovat. Tento mapovací systém je velice univerzální, kdy je možné skenovat i v uzavřených prostorech, a po získání GNSS signálu jsou data správně transformována na předchozí měření. S tímto řešením rychle a přesně zmapujete jak vnitřní prostory, tak exteriér.

Prohlédnout skener Leica Pegasus Backpack

Mobilní mapovací zařízení Leica Pegasus TRK je mobilní systém pro použití na vozidle. Je vybaven několika skenery, IMU jednotkou, kamerami a GNSS pro přesné získání a lokalizaci dat. Tato inovativní mobilní platforma sbírá data nejenom ve formě bodových mračen a panoramatických snímků, ale i z dalších integrovaných senzorů. Kamery pro posouzení vozovky nebo chodníku, sensory hluku, sensory pro kvalitu vzduchu nebo radar pro průzkum podzemních prostor a vedení fungují jako mutlisenzorová platforma. Tento systém je možno umístit jak na vozidlo, tak i na vlak nebo loď.

Prohlédnout skener Leica Pegasus TRK